Skip to main content

I currently receive $240 in SNAP and I made 5 visits to 99Cent store, Walmart, Luckys ( supermarket). I only have $24 left to use for the rest of the month. I am not an overspender and look for the lowest prices. Prior to Biden I spent about $120 a month. How are you all coping? What if you are not as lucky and poor enough to receive SNAP?

Original Post

Replies sorted oldest to newest

Paula said the magic words "Prior to Biden", that tells you the answer to many of our current inflationary problems that are hitting many Americans smack in the face, from gas prices, interest rates, increased prices on products that are increasing taxes on what we pay on them, the housing market, our economy is in shambles.

Americans have SNAP (formerly called food stamps), EBT (everybody pays but them) cards and you should see what they buy at supermarkets...young able bodied people are receiving benefits because they don't want to work and have just the right excuses. They are highly skilled at working the system and pass on this knowledge to friends and family. I was in line behind 2 ladies in their mid 20's with a baby, they had 2 shopping carts heaped with top end items: steak, shrimp, lobster, rack of lamb, many brand name items, their bill was just shy of $300, all free. Then there is the segment of the population who wants to work and are met with obstacles to get to work and make ends meet. WHY?

Try food banks, they are all over the place through your counties and churches, usually operating during the week, supermarkets give generously on short date items. They would rather donate and take a tax break than discard. Churches are a resource to many with food pantries, the parishioners donate to the less fortunate, especially canned goods. Check the Internet for food banks and churches locally, there are listings. The counties also offer some of this information. Good luck to you. If you are fortunate enough to know how to can fruits and vege's, that is another resource. Find 2nds at a reduced cost on out-of-the-way racks in the produce section of grocery stores, you can can them or freeze them. You'd be surprised at what you can do. I just made a small batch of plum jam from 2nds. The cost was about $2:

https://foodaciously.com/recip...e-plum-jam-no-pectin

The plums were about 2 lbs and the water was about 1/2 cup, the recipe was written in Kg and ml's. Plus I brightened it by using some of the lemon zest.

This jam is a bit tart, so when you use it you can add sweetener to taste, I used a large Envy apple.

Best to you and many struggling Americans.

Add Reply

Post

Related Content

Loading...
×
×
×
×
Link copied to your clipboard.
×